Гірка правда про сонце і солярій

Гірка правда про сонце і солярій
Автор
Олександр Максименко
Олександр Максименко

Спортивний дієтолог

Зовсім скоро літо і багато хто з нас буде проводити більше часу на сонці. Хтось готується заздалегідь, і для того щоб увійти в сезон вже засмаглим і красивим, відвідує солярій. І все б нічого, якби ультрафіолетові промені були нешкідливі. Але більшість навіть близько не уявляє, настільки сонце і солярій можуть бути небезпечні для здоров’я. Ця стаття – із серії «Повинен знати кожен».

Засмага – це ознака травмування шкіри

Для багатьох засмагла шкіра виглядає привабливіше, але засмага не є ознакою гарного здоров’я. Це захисна реакція шкіри на ушкодження і травми – таким чином клітини шкіри сигналізують про те, що вони постраждали від ультрафіолетових (УФ) променів. Шкіра сприймає УФ-випромінювання як загрозу і намагається себе захистити, виробляючи більше меланіну – пігменту, який робить шкіру темнішою. Будь-яка зміна кольору шкіри після впливу ультрафіолету (засмага або опік) є ознакою травми.

Існує 2 типи ультрафіолетових променів, які проникають через шкіру – УФ-А та УФ-В промені:

 1. УФ-В промені проникають у верхній шар шкіри і несуть найбільшу відповідальність за появу сонячних опіків.
 2. УФ-А промені проникають в глибокий шар шкіри і часто пов’язані з алергічними реакціями, такими як висипання.

Обидва типи променів пошкоджують шкіру і можуть викликати рак. До речі, в соляріях використовуються лампи, які випромінюють як УФ-В, так і УФ-А промені.

Ультрафіолетові промені та рак шкіри

За даними Національного інституту раку (National Cancer Institute), вплив ультрафіолетового випромінювання від сонця або штучних джерел (таких як сонячні лампи, які використовують в соляріях) підвищує ризик розвитку раку шкіри. Найбільш смертельна форма раку шкіри – меланома – пов’язана із серйозними сонячними опіками, особливо якщо ці опіки були отримані ще у молодому віці.

У 2009 році Міжнародне агентство з дослідження раку (IARC) прийшло до висновку, що пристрої для засмаги, які випромінюють ультрафіолетові промені, більш небезпечні, ніж вважалося раніше. Згодом IARC перемістила ці пристрої з категорії «ймовірно канцерогенні для людини» в категорію найвищого ризику – «канцерогенні для людини».

З часом надмірна дія ультрафіолетових променів може викликати рак шкіри, включаючи меланому (найбільш небезпечний тип раку шкіри), базальноклітинний рак і плоскоклітинний рак, а також катаракту або меланому ока. Кожного разу, коли ми засмагаємо, збільшується ризик захворіти на рак шкіри – Центр по контролю і профілактиці захворювань [1, 3].

Розвиток раку – тривалий процес, який може зайняти десятиліття. До речі, IARC рекомендує заборонити солярії для осіб молодше 18 років, щоб захистити їх від підвищеного ризику розвитку меланоми та інших видів раку шкіри [1]. Органи влади 11 штатів США прислухалися до рекомендації і заборонили використання соляріїв неповнолітніми [2].

Висновки і рекомендації IARC були засновані на огляді 19 досліджень, які проводились протягом 25 років. Вченим вдалося з’ясувати, що:

 1. Існує зв’язок між відвідуванням солярію і двома типами раку шкіри: плоскоклітинним раком та меланомою,
 2. Існує зв’язок між використанням пристроїв для засмаги (що випромінюють ультрафіолет) та меланомою очей,
 3. Ризик розвитку меланоми шкіри збільшується на 75%, якщо відвідування солярію почалося у віці до 35 років.

В цілому Міжнародне агентство з дослідження раку повідомляє про переконливий зв’язок між використанням обладнання для засмаги та ризиком розвитку меланоми [1].

Ультрафіолетове випромінювання (сонце і солярій) є головною причиною розвитку раку шкіри – Американська спілка раку [2].

Особлива група ризику – діти і молоді люди

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) особливо стурбоване тим, що впливу ультрафіолетових променів піддаються діти та підлітки.

Всього один опік (коли «згорів» на сонці) в дитинстві або ранньому віці може подвоїти ризик розвитку меланоми навіть через багато років [1, 4]. FDA вважає, що обмеження впливу сонця та використання сонцезахисного крему особливо важливе для дітей, оскільки звичка використання кремів, яка виховується з дитинства, може запобігти отриманню сонячного опіку у підлітковому та більш старшому віці.

Національний інститут раку повідомляє, що у жінок, які відвідують солярій частіше 1 разу на місяць, ймовірність розвитку меланоми на 55% вище. Стурбованість викликає той факт, що головна аудиторія соляріїв – молоді дівчата [1].

УФ випромінювання та інші ризики

Крім серйозного ризику розвитку раку шкіри, вплив УФ променів може викликати:

 • Передчасне старіння. Засмага викликає втрату еластичності шкіри та передчасну появу зморшок. Причому зовнішні прояви можуть з’явитися через багато років після того, як людина засмагала або «згоріла» на сонці.
 • Зниження імунної функції. УФ-В випромінювання може знижувати функцію імунної системи і природних захисних сил шкіри, роблячи нас більш вразливими для хвороб, включаючи рак шкіри.
 • Алергічну реакцію. У деяких людей, особливо чутливих до ультрафіолетового випромінювання, можуть з’явитися сверблячі червоні висипи та інші побічні ефекти.
 • Незворотне пошкодження очей.

Прихильники соляріїв іноді стверджують, що штучні УФ промені менш небезпечні, ніж сонце, тому що інтенсивність ультрафіолетового випромінювання і тривалість сеансів можна контролювати. Однак ультрафіолетові промені ушкоджують шкіру незалежно від того, що є їх джерелом – сонце або лампи в солярії. Коли людина засмагає в приміщенні, її шкіра піддається впливу високих доз ультрафіолетового випромінювання. Лампи можуть бути більш небезпечними, ніж сонце, тому що можуть використовуватися з однаково високою інтенсивністю у будь-яку пору року. А ось інтенсивність сонячного ультрафіолету змінюється в залежності від пори року, часу доби і хмарності неба [1, 2, 3].

Що ми можемо зробити, щоб знизити ризики?

Як показують дослідження, майже 90% шкірних меланом пов’язані з впливом ультрафіолету. Тому вважається, що більшості меланом можна уникнути. Головне, що ми можемо і повинні робити – повністю відмовитися від соляріїв і обмежувати час перебування на сонці [4].

Захворіти на меланому може кожен, але люди з певними характеристиками більш схильні до розвитку цього захворювання. Факторами підвищеного ризику є:

 • Більш світлий натуральний колір шкіри,
 • Шкіра, яка легко червоніє, «обгорає», покривається веснянками або болить на сонці,
 • Блакитні або зелені очі,
 • Світле або руде волосся,
 • Велика кількість родимок або їх окремі види,
 • Сімейна історія раку шкіри (якщо хворів хтось із рідних) [3].

Незалежно від наявності або відсутності перерахованих факторів, обмеження впливу ультрафіолетових променів знизить шанси захворіти на рак шкіри. Захист від сонця має стати повсякденною звичкою – так ви зможете безпечно проводити час на відкритому повітрі, уникати сонячних опіків і знизити ризик захворювання на рак шкіри.

Фонд дослідження меланоми, FDA, Національний інститут раку, Американська академія дерматології та інші організації рекомендують обмежувати вплив природного ультрафіолетового випромінювання сонця і повністю уникати соляріїв [1, 3, 4].

Для зниження ризиків рекомендується:

 1. Повністю відмовитися від солярію і не затримуватися надовго на сонці.
 2. Покривати більшу частину шкірних покривів одягом і носити капелюх, щоб захистити якомога більше шкіри.
 3. Носити сонцезахисні окуляри, які блокують ультрафіолет мінімум на 99%.
 4. Використовувати сонцезахисний крем «широкого спектру дії» з фактором SPF не менше 30. «Широкий спектр дії» передбачає захист від обох типів випромінювання: УФ-А та УФ-В. Рекомендується наносити крем не рідше одного разу на 2 години, а також після плавання. Завжди дотримуйтесь вказівок на етикетці.
 5. Ховатися в тіні. Обмежте прямий вплив сонця, особливо в проміжок між 10:00 і 16:00, коли ультрафіолетові промені найсильніші.
 6. Оберігати дітей від тривалого перебування на сонці і ні в якому разі не дозволяти дитині «згоріти».

Наскільки безпечні сонцезахисні креми?

Це питання вивчалося протягом багатьох років. Результати досліджень надають переконливі докази, що сонцезахисні креми безпечні та ефективні.

Але я чув/чула, що сонцезахисний крем може викликати меланому!

У 2011 році в журналі «Journal of Clinical Oncology» було опубліковане рандомізоване клінічне дослідження за участю більше 1600 чоловік. Воно показало, що регулярне використання сонцезахисного крему знижує пов’язану з ультрафіолетом захворюваність на меланому на 50-73%!

Чи правда, що при використанні сонцезахисного крему я не отримаю достатньо вітаміну D?

Великі епідеміологічні дослідження показують, що використання сонцезахисного крему не викликає дефіцит вітаміну D [4].

Висновок

Безумовно, ми не можемо повністю позбавити себе задоволення поніжитися на лежаку під сонцем. Але в наших силах відмовитися від солярію та дотримуватися простих рекомендацій, які допоможуть мінімізувати ризик розвитку меланоми, а також хоча б трохи «відсунути» старіння шкіри.

Підписуйтесь на Do Eat в Facebook – дізнавайтеся про вихід нових матеріалів раніше за усіх!

Використані джерела:

 1. Indoor Tanning: The Risks of Ultraviolet Rays, FDA,
 2. The Ugly Truth About Indoor Tanning, American Cancer Society,
 3. What Are the Risk Factors for Skin Cancer, Centers for Disease Control and Prevention, (CDC),
 4. Preventing Melanoma, The Melanoma Research Foundation,
 5. Are sunbeds safe, NHS.